בקע סרעפתי והטיפול הטבעי

קיימים כמה סוגים של בקע סרעפתי. למעשה, קיימים שני סוגים והשלישי מתיימר להיות שילוב של השניים. הסוג הראשון והשכיח ביותר, הינו בקע גולש. בבקע סרעפתי גולש, הוושט התחתון והקיבה העליונה בעצם גולשים מעלה בסרעפת. בבקע מסוג זה, הטיפול הניתוחי אינו דחוף אולם חשוב לטפל בו ולמצוא תרופה לתסמינים שהוא נותן על מנת למנוע נזק עתידי.

הסוג השני והפחות שכיח, הוא בקע פארא-וושטי.  סוג זה של בקע סרעפתי הינו חמור מאוד ויש לטפל בו בדחיפות. במצב זה, חלק מאברי הבטן, יחד עם הוושט, נדחפים דרך שריר הסרעפת אל חלל החזה. קיים סיכון של פגיעה בזרימת הדם אל הקיבה ומצב של נמק. לכן, צריך לעבור ניתוח חירום לתיקון בקע סרעפתי.

הסוג השלישי, השכיח יותר מהבקע הפארא-וושטי, הינו שילוב של שני סוגי הבקעים הקודמים, כך שהחולה חשוף לבעיות והסיכונים גם של בקע גולש וגם של בקע פארא-וושטי.

תסמיני בקע סרעפתי

אם כן, כיצד תדע כי אתה סובל מבקע סרעפתי? התסמינים השכיחים ביותר הם כאבים ברום הבטן, תחושת צריבה, צרידות, רפלוקס חומצי, כאבי גרון והקאות. במקרה של בקע סרעפתי גולש, לרוב אין תסמינים. אולם, אם כבר הופיעו תסמינים, אלו יהיו ודאי צרבות ורפלוקס חומצתי ותו לא.

טיפול בבקע סרעפתי

לרוב, הטיפול בבקע סרעפתי כולל ניתוח וטיפול תרופתי. אולם, ניתוח לתיקון בקע סרעפתי יכול להיות מסוכן מאוד בעיקר לאלו המעשנים או בעלי היסטוריה רפואית מסובכת.

לעתים, ניתן להתמודד עם בקע סרעפתי בעזרת טיפול טבעי הכולל דיאטה, ביטול הרגלים רעים ותרופות טבעיות. בעזרת כמה חוקי מפתח חשובים, ניתן למנוע הופעת תסמינים רבים של בקע סרעפתי. לדוגמא, מניעת רפלוקס על ידי הזהרות מכיפוף או שכיבה לאחר ארוחות, המנעות מאכילה לפני השינה ואכילת ארוחות קטנות במשך היום.

אם כן, בקע סרעפתי לעתים יכול להיות מצב מסוכן מאוד. חשוב לאבחן את הבעיה מבעוד מועד, על מנת למנוע סיבוכים עתידיים. בנוסף, חשוב להקשיב לגוף ולשים דגש לתסמינים המופיעים ללא הסבר ולדווח על כך לרופא המטפל, על מנת להתאים את הטיפול המתאים ביותר למצב.